Otomotiv

Kuruluşu 1950’li yıllara dayanan Kuralkan Bilişim Otomotiv A. Ş.’nin motosiklet sektörünün yanı sıra bilgisayar, otomotiv, inşaat gibi sektörlerde de yatırım ve iştirakleri bulunmakta, doğrudan ve dolaylı olarak toplam 1500’ü aşkın kişiye istihdam isağlamaktadır.

Şirketimiz otomotiv sanayinde motosiklet sektörüne ilk adımını 1987 yılında MZ Motosikletlerin Türkiye Distribütörlüğü ile atmıştır. Türkiye’de efsane marka olan MZ modeli kısa sürede Türkiye’nin en çok satan motosikleti olmuştur.

1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla beraber Doğu Almanya’da bulunan MZ fabrikasının kapatılması gündeme gelmiştir. Konu hakkında yapılan görüşmeler neticesinde fabrika tüm ekipmanları ile beraber Türkiye’ye taşınmıştır.

Sektörde gösterilen başarının ardından, 1994 yılında İstanbul Dudullu’daki fabrikasında yerli motosiklet üretimine başlayan Kuralkan Bilişim ve Otomotiv A. Ş.
o yıldan bu yana Kanuni markasıyla ürettiği motosikletleri hem yurt içi hem yurt dışı pazarına sunmaktadır.

Başarılı grafiğini 2000’li yıllarda da taşıyan Kuralkan A. Ş. faaliyetlerini 2006 yılında hizmete açılan İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı yakınındaki Kuralkan Motosiklet ve Bilişim Üssü’nde sürdürmektedir.

Kuralkan Motosiklet Üssü 60.000 m²’lik kapalı alanı ile yakın coğrafyanın en büyük motosiklet üretim tesislerinden biri konumundadır.

Yerli üretimin yanı sıra uluslararası ortaklıklar ve stratejik iş birliği projeleriyle de motosiklet sektöründeki gücünü ve etkinliğini pekiştiren Kuralkan A. Ş. 2013 Eylül ayında Dünyanın üçüncü büyük motosiklet kuruluşu olan BAJAJ AUTO ile ortaklık anlaşması imzalamıştır. Mart 2014 tarihinden itibaren Bajaj’ın sport segmentinde lider olan alt markası Pulsar’ı tüm Türkiye ile buluşturmuştur. Kısa zamanda 102 bayi ve 180 servis ağına ulaşan Kuralkan ile Bajaj’ın Türkiye distribtörlüğü devam etmektedir.

2018 Yılında, Türkiye’ye değer katan yatırımlarına bir yenisini ekleyen firmamız, Türkiye’de ilk %100 Elektrikli Motosikleti olan Super Soco’nun satışına başlamıştır.

Kuralkan Bilişim ve Otomotiv A. Ş. ülkemizde motosiklet sektörünün doğmasında ve motosiklet kültürünün oluşmasında öncülük etmiş kuruluşlardan biri konumundadır.

Kuralkan Bilişim ve Otomotiv A. Ş. kullanıcılarından, bayilerinden ve çalışanlarından aldığı gücü; deneyimi, becerisi ve enerjisiyle birleştirerek milyonlarca insanı motosiklet keyfiyle buluşturmaya devam etmektedir.
icon-arrow-prev icon-arrow-next